Jeho zakladateli byli lidé s akademickým titulem a kladli si za cíl, aby měna byla ryze anonymní, a aby transakce byly jen stěží dohledatelné. Za oficiálního otce měny je považován Zooko Wilcox, který do procesu tvorby Zcash zapojil vědecký tým z amerických Massachusets Institute of Technolog y a Johns Hopkins University.

decentralizované peníze

Systém kryptování efektivně zametá stopy

Tato měna se vyznačuje velmi propracovaným systémem kryptografie, který skutečně umožňuje všem transakcím efektivně je ukrýt, aby je nebylo možné sledovat státními institucemi. Technologie anonymity je založena na metodě zk-Snarks, jde o to, že lze transakci uskutečnit tak, aniž by byla známa adresa jejího původce. Má to sice nevýhodu v tom smyslu, že nelze přijímat podporu centrálních bank a vládních institucí, ovšem také z této strany nehrozí žádné šmírování. V této souvislosti je zajímavé zmínit např. Bitcoin – ten se zpočátku uváděl jako anonymní virtuální platidlo, ale jeho transakce byly průhledné – dalo se zjistit, z jakého zdroje pochází. Např. v roce 2013 se tímto způsobem efektivně odhaloval obchod s drogami.

digitální síť

V současné době se virtuální měny snaží většinou integrovat se stávajícím finančním světem, tím pádem bankovní a regulační finanční sektor může sledovat virtuální prostor, napomáhá to pochopitelně i potírání kriminality, ovšem u Zcash je situace docela jiná. Zooko Wilcox ovšem popírá, že by zakládal tuto měnu kvůli podpoře kriminálních živlů, jeho cílem bylo v první řadě zachovat soukromí všem klientům, což se také nakonec podařilo. Lidé zkrátka stále častěji touží po tom, aby jejich soukromí a povědomost o materiálních zdrojích a finančních tocích nebyly na očích celému světu.

inovace investic

Distribuce této měny se bude provádět do doby, kdy vznikne 21 milionů jednotek, tedy zhruba do konce roku 2032. Způsob, jak těžit Zcash, je poměrně snadný, využívá se k tomu algoritmus Equihash, a způsob vyplácení odměn se podobá Bitcoinu.

4.3/5 - (3 votes)